Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Gölbaşı, yaz mevsiminde akciğere pıhtı atması ve kalp krizi riskinin arttığını belirterek, özellikle bacak varisleri olanların dikkatli olması gerektiğini vurguladı. AA muhabirine konuşan Gölbaşı, bacak varislerine sahip kişilerin kışın olmasa da sıcak havalarda ağrı, ödem ve kramp şikayetleri yaşadığını ifade etti. 

SICAK HAVA VE BACAK VARİSLERİ 

Prof. Dr. Gölbaşı, yaz sıcaklarının bacak toplardamarlarının çaplarının genişlemesine neden olduğunu ve buna bağlı olarak damar kapakçıklarının kaçırmaya başladığını belirterek "Buna bağlı kapakçıklar kaçırmaya başlar. Dolayısıyla şikayetlerde son derece artış görülür. Bunun ciddi anlamda tehlike arz eden boyutu da vardır. Büyük varisli hastalarda bacak toplardamarda kan göllenmeye başlar. Eğer bu kişiler yeterince sıvı tüketmiyorsa gün içerisinde o bölgelerde pıhtı oluşmasına neden olurlar. Pıhtılar da akciğere atar, hayati tehlike arz eder. Yazın kalp krizinden öldü sanılan kişilerin pek çoğu akciğer embolisinden kaybedilmektedir. Yazın bacak toplardamarlarında kanın göllenmesi ve sıvı kaybı ciddi pıhtılaşmaya ve akciğere emboli atmasına neden oluyor." dedi. 

AKCİĞER EMBOLİSİ VE KALP KRİZİ RİSKLERİ 

Varisi olanların bacaklarını sıcaktan korumaları, gün içinde soğuk suyla yıkamaları ve ayakta sabit durmamaları gerektiğini vurgulayan Gölbaşı, "Susuz kaldığımızda bacak varislerinin içindeki damarlarda pıhtı eğilimi son derece artar. Onun için yazın mutlaka gün içinde en az 2 litre su tüketmemiz gerekiyor. Özellikle yazın yaşlılardaki ölümlerin en önemli sebeplerinden biri akciğer embolisidir. Yaşlılarda dışarıdan görülür büyük varisler olmasa dahi pıhtılaşma eğilimi son derece yüksektir. Susuz kaldıklarında kanın akışkanlığı azalır, pıhtılaşma eğilimi artar." dedi. 

Yapay zeka Alzheimer riskini tespit ediyor: Erken teşhiste üç kat daha etkili! Yapay zeka Alzheimer riskini tespit ediyor: Erken teşhiste üç kat daha etkili!

SICAK HAVANIN DİĞER SAĞLIK RİSKLERİ 

Gölbaşı, sıcak havanın kalp krizi riskini de tetiklediğini belirterek şöyle devam etti: "Yüksek tansiyona bağlı çok çeşitli beyin kanaması riskini de tetikler. Özellikle 60'lı yaşların üzerindekilerde sıcak havalarda beyin kanaması, aort damarı yırtılması, derin toplardamarlarda pıhtılaşma, buna bağlı akciğer embolisi gibi komplikasyonlar çok sık görülüyor. Varisi olan gençler de risk altında. Ciddi sigara tüketimi olan gençlerde sıcak havada kalp krizi riski son derece artıyor. Onun için mümkün olduğunca yazın sigara tüketimini azaltmaları, su tüketimini artırmaları gerekiyor. Mümkün olduğunca serin yerlerde bulunmalılar."  

Editör: Nesibe Göven Atalay