Osmanlı döneminde padişahlar tarafından bol bol tüketilen şifa iksirinin tarifi paylaşıldı. Şifa iksiri olarak tüketilen bu çayı görenler soluğu mutfakta alıyor. Güçlü etkilerinin yanı sıra güzel tadıyla içmeden duramayacaksınız. İşte şifa iksirinin tarifi...

ÇEŞİT ÇEŞİT VİTAMİN VE MİNERALE SAHİP

Osmanlı padişahlarının bol bol tükettiği sumak çayı, şifa iksiri olarak da biliniyor. Sumak çayı sağlık için oldukça önemli bir noktada yerini alırken, içerisinde barındırdığı çeşit çeşit vitanmin ve minerale sahiptir. Eski dönemlerde sık sık tüketilen sumak çayı içerisnde bol miktarda C vitamini, tanenler, flavonoidler ve organik asitler de yer alıyor. 

Sumak Suyu Nasil Yapilir Sumak Cayi Ne Ise Yarar Sumak Bitkisinin Faydalari 1625839008 295

Tansiyonu anında dengeliyor! Her evde var: Limona, ayrana gerek yok! Tansiyonu anında dengeliyor! Her evde var: Limona, ayrana gerek yok!

SUMAK ÇAYININ FAYDALARI

Sumak bitkisinin kurutulmasıyla oluşturulan toz ile sumak çayı yapılıyor. Toz haline getirilen meyvelerinden yapılan bu çayın sağlık kapsamıdna büyük faydaları yer alırken, güçlü bir antioksidan kaynağı olarak da bilinir. İçerisinde bol miktarda bulunban polifenoller ve flavonoidler sayesinde, vücutta bulunan serbest radikallere karşı savaşır. Hücrelerde oluşabilecek hasarları öneleyerek genel sağlığı destekleme eğilimi vardır.

  • İçerisinde bulundurduğu anti-inflamatuar özellikleriyle, vücutta oluşan iltihaplanmanın önüne geçer. Romatizma hastalığı ve kronik iltihabı olan kişilere tavsiye edilir.
  • Sindirim sistemine oldukça faydası olan bu çay sindirim sorunlarını ortadan kaldırır. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılan sumak çayı antibakteriyel özelliklere sahiptir. 

Kilo Verdiren Sumak Cayi Yag Yakan Sumak Cayi Nasil Yapilir 8Qty

SUMAK ÇAYININ TARİFİ

Sumak çayı için gerekli olan malzemeler şu şekilde;

  • 1 su bardağı kaynar su,
  • 1 dolu yemek kaşığı sumak.

Sumak çayının hazırlanışı şu şekilde;

Sumak çayı demlemek için çaydanlığınıza bir miktar su doldurun ve altını yakın. Su kaynama noktasına geldikten sonra bir su bardağına aktarın. Elinizde bulunan bir yemek kaşığı kadar sumağı sıcak suyun olduğu bardağa aktarın dökün. Demleme işlemi tamamlandıktan sonra afiyetle içebilirsiniz. 

Editör: Burak Öztoprak