TÜİK duyurdu: 'Türkiye'den göç eden gelenden fazla' TÜİK duyurdu: 'Türkiye'den göç eden gelenden fazla'

Ülkemizde son dönemde uygulanan sıkı para politikası, kredi kartı harcamalarındaki büyüme hızında kayda değer bir gerileme sağlasa da gecikme norçları nedeniyle yakın izleme oranları artış gösterdi.

Merkez Bankası verilerine göre, mart ayı sonunda yüzde 100'ün altına düşen kredi kartı harcamalarının yıllıklandırılmış büyüme hızı, mayıs ayı sonunda yüzde 50 seviyelerine göre kadar düştü.

31 Mayıs ile biten haftada kredi kartı harcamaları yüzde 52,74 artarken, bireysel kredi kartlarındaki büyüme hızı yüzde 51,27'ye, ticari kredi kartlarında ise yüzde 57,01'e düştü. Ancak yakın izlemeye düşen miktarda artış yaşandı.

Yeni Projetugjb

YAKIN İZLEMELERDE ARTIŞ YAŞANDI

Bankacılık sektörü uzmanları, kredi kartı harcamaları büyüme hızı yılın en düşük seviyesine inmiş olsa da kredi kartı borçlarını ödeyememe sorununda artış yaşandığını kaydediyor.

30 ile 90 gün arasındaki geciken borçların yer aldığı ikinci grup yani yakın izlemedeki kredilerde, öncelikle kredi kartı borçları nedeniyle artış yaşanıyor. 

Mart 2024 itibarıyla ticari segmentte ödemesi geciken kredilerin oranı yüzde 0,9 seviyesindeyken, bireysel kredilerde bu oran yüzde 2,8'e ulaştı.

Kaynak: KARAR