Çin'in Ay'ın karanlık yüzüne gönderdiği "Chang'e-6" keşif aracının, topladığı kaya ve toprak örnekleriyle Dünya'ya döndüğü bildirildi. Çin, bu başarılı göreviyle Ay'ın uzak tarafından numune getiren ilk ülke oldu.

G Q6 Z3S2 W U A A Rhg7

Ay’ın karanlık yüzünden kaya ve toprak örnekleri toplamak için 3 Mayıs 2024’te uzaya gönderilen Chang'e-6 keşif aracı, görevini tamamlayarak Moğolistan özerk bölgesindeki Sizziwanqi pistine indi.

Çinli bilim insanları, geri dönen örneklerin 2,5 milyon yıllık volkanik kaya ve Ay'ın iki yüzündeki coğrafi farklılıklarla ilgili soruları yanıtlayacağını umdukları diğer materyalleri içermesini bekliyor.

G Q6 R In5Bw A A Oyun

ÖRNEKLER ANALİZ EDİLECEK

Sky News’ün, CCTV’den aktardığına göre, örnekler hava yoluyla Pekin'e nakledilecek ve hem Çinli hem de yabancı bilim insanları tarafından analiz edilecek. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, görevin tamamlanmasının Çin'in uzay ve bilimsel güç merkezi olma arayışında "dönüm noktası niteliğinde bir başarı" olduğunu söyledi.

Biden’dan sonra 26 eyalet alarma geçti: Vaka sayıları rekor kırıyor Biden’dan sonra 26 eyalet alarma geçti: Vaka sayıları rekor kırıyor

G Q6 R I U Abw A M8O0K

Kaynak: Sky News