Akaryakıta gelen zamların ardından sebze meyveye fahiş zamlar gelmeye devam ediyor.

FASULYE 200 LİRAYA DAYANDI

Kuraklık ve aşırı sıcaklıklar nedeniyle birçok ürün tarlada yanarken, fiyatlar cep yakıyor. Son olarak fasulye fiyatlarının 200 liraya çıktığı görüldü.

Üretici ve tüccar arasındaki fiyat dengesizliği, yüksek kar hırsı, aracılar ve komisyoncuların fahiş kar marjları bu durumu daha da kötüleştiriyor.

Ekonomim'de yer alan habere göre; bu yıl, tarımsal üretim aşırı sıcaklardan ciddi anlamda etkilendi. Ziraat Mühendisi Irmak Özden, bitkilerin kendini korumak adına aşırı su tükettiğini ve bu durumun bitkilerin doğasını bozduğunu belirtti. Özden, yüksek sıcaklık ve ultraviyole ışınlarının fazla gelmesi nedeniyle meyve ve sebzelerde yanıklar oluştuğunu ve ürünlerin kalitesinin düştüğünü söyledi. Adana ve Diyarbakır’da kavun ve karpuz tarlada yanarken, domates, kiraz, fıstık, fasulye ve börülcede de benzer durumlar yaşandı.

Resim 2024 07 10 110208013

HAVA KOŞULLARI DA ÜRETİMİ VURDU

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, iklim değişikliğinin tarımsal üretimi olumsuz etkilediğini belirterek, sıcaklıkların tarım arazilerine zarar verdiğini belirtti.

Ticaret Bakanlığı'ndan 'güvensiz ürün' denetimi: 12,6 milyon lira ceza kesildi Ticaret Bakanlığı'ndan 'güvensiz ürün' denetimi: 12,6 milyon lira ceza kesildi

Bayraktar, "Üstüne üstlük çıkan yangınlar da üretimi vurdu. Araştırmalar ülkemizde yangınların takribi yüzde 80’inin haziran-ekim döneminde çıktığını gösteriyor. Yaşanan afetler en fazla tarım sektörünü ve üreten çiftçilerimizi etkiliyor. Bir üretim sezonu emek veren çiftçilerimiz çıkan bir yangınla mahsulünü kaybediyor. Aşırı sıcaklıklar sebebiyle Adana’da kavun, karpuz, domates ve biber başta olmak üzere sebzeler yandı. Manisa’da üzüm bağları yandı. Yüksek seyreden sıcaklıklar nedeniyle daha fazla sulama yapıldı. Artan sulama ücretlerinin yanı sıra sulama sayısının artması maliyetleri daha da artırdı" sözlerine yer verdi.

Kaynak: Ekonomim