'Fareyi Öldürmek', 'Ölümün Ağzı' ve 'Genelevde Yas' gibi kitaplarıyla tanınan, Türkçe edebiyatın önemli romancılarından İrfan Yalçın, dün akşam 90 yaşında yaşamını yitirdi.

Yaşamı boyunca çok sayıda ödül alan İrfan Yalçın çeşitli tiyatro oyunları da kaleme aldı. Yalçın'ın Genelevde Yas adlı romanı ise filme aktarıldı. Eserlerinin hem biçemi hem de temaları, Yalçın’ı edebiyat dünyasında çok önemli bir yere taşımıştı.

İRFAN YALÇIN KİMDİR?

İrfan Yalçın, 23 Nisan 1934’te Zonguldak’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Fransızca öğretmenliği yaptı. 1972 yılında öğretmenlikten ayrılarak İstanbul’da bir kitabevi açtı ve Z Yayınevi'ni kurup yönetti.

Varlık ve Türk Dili dergilerinde yayımladığı şiir, öykü ve çeviri yazılarından sonra, bir süre yazın yaşamına ara verdi.

1959 yılından itibaren hikâye, eleştiri ve çevirileri Varlık, Türk Dili, Soyut, Gelecek, Yeditepe, Yansıma dergilerinde yayımlandı.

'Karantina' filminin Doruk Aksoy’u belli oldu 'Karantina' filminin Doruk Aksoy’u belli oldu

Yeni Dergi’nin 1968 yılında açtığı bir yarışmada “İnce Memed” eleştirisiyle ikincilik, Milliyet Yayınları 1974 Roman Yarışması'nda Pansiyon Huzur (1975) romanıyla ikincilik, Ölümün Ağzı (1979) romanıyla da 1980 Türk Dil Kurumu Roman Ödülü'nü kazandı.

İrfan Yalçın tiyatro oyunları yazdı. Pansiyon Huzur ve Fareyi Öldürmek adlı romanları sahneye uyarlandı. Ölümün Ağzı adlı eseri Rusçaya çevrildi.

Editör: Süeda İlker