Türk-İş verilerine göre, mayıs ayında açlık sınırı 18 bin 969 liraya, yoksulluk sınırı ise 61 bin 788,99 TL’ye yükseldi. Açıklanan rakamlara göre, asgari ücret açlık sınırının altında kaldı. Öte yandan iktidar, asgari ücrete ara zamma kapıyı kapatırken, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay temmuz zammı çağrı yaptı.

Atalay’ asgari ücrette iyileştirme yapılması gerektiğini belirterek, "Son yılların en zor, en sıkıntılı dönemini geçiriyoruz. Ben, 25 yıldır enflasyonun bu kadar ezdiği bir dönem görmemiştim, yaşamamıştım. Enflasyonun durdurulması, asgari ücrette de iyileştirme yapılmak zorunda. Enflasyon durdurulmazsa, yapılacak bir iyileştirmenin hükmü bir ay bile sürmez. Ücretliler, emekliler büyük sıkıntı içinde. Daha önce sabit gelirlilere nefes aldıracak düzenlemeler yapılıyordu. Bu düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz" dedi

Sözcü yazarı Saygı Öztürk'e konuşan Atalay, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yeni vergi düzenlemeleri konusunda da “En önemli sorunlarımızdan birisi vergi adaletsizliği. Biz, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmasını istiyoruz. Genel merkezimize, bağlı sendikalarımıza, bunların şubelerinin bulunduğu her yerde bu pankartı asıyoruz” dedi.

'ÇOK KAZANANDAN ÇOK VERGİ ALINMALI'

Atalay, açıklamasını şöyle sürdürdü:

OECD açıkladı: Türkiye enerjide enflasyon şampiyonu! OECD açıkladı: Türkiye enerjide enflasyon şampiyonu!

“Bugün, çalışanların ana problemi vergiyle ilgili. Biz yıl başından bu yana vergi konusunu gündeme getiriyor, el ilanlarıyla, afişlerimizle, pankartlarımızla az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması için mücadele veriyoruz. 12 ay çalışıyor, bunun 1,5 aylık geliri vergiye gidiyor, 10,5 ay maaş alınmış oluyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi ile ilgili düzenlemeler yapacak. İşçiler lehine düzenlemeye ihtiyaç var. Bu konuda Türk-İş, Hak İş ve DİSK konfederasyonları olarak vergi adaletinin sağlanması konusunda ortak mücadele vereceğiz. Taleplerimiz ortak. Vergi teklifi meclise geldiğinde parti genel başkanlarıyla görüşeceğiz, il ve ilçelerde sendika şubelerimizde, işçinin olduğu her yerde kapsamlı toplandılar yapacağız. Tek isteğimiz adil bir vergi sistemi.”

Editör: Dilan Kaya