Kriptoda Trump etkisi: Suikast girişimi sonrası Bitcoin yükseldi Kriptoda Trump etkisi: Suikast girişimi sonrası Bitcoin yükseldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), enerji üretim maliyetlerindeki artış nedeniyle elektrik tarifelerinde yeni bir düzenlemeye gitti. 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni tarifeye göre, mesken aboneleri için elektrik fiyatları yüzde 38 oranında artacak.

MESKEN ABONELERİNE YÜZDE 38 ZAM

EPDK'dan yapılan açıklamada, enerji üretim maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle, nihai elektrik perakende satış fiyatlarında mesken abone grubu için yüzde 38, tarımsal faaliyetler abone grubu için yüzde 30 zam yapılacak.

Ayrıca, kamu ve özel hizmetler sektörü abone grubunun düşük kademesi için yüzde 38 ve yüksek kademesi için yüzde 20 oranında artış yapıldığı aktarıldı. Bu artışla beraber 100 kWh elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 207,23 TL oldu.

YENİ TARİFE 1 TEMMUZ’DA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

EPDK tarafından belirlenen yeni tarifeler, 1 Temmuz 2024 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek. Enerji sektöründeki maliyet artışlarının tüketici faturalarına yansıması, vatandaşlar ve işletmeler için ek bir yük oluşturacak.

Editör: Süeda İlker