Sıcak yaz günlerinde serinlemek için çeşitli yöntemlere başvuruluyor. Bunlardan biri de soğuk duş. Ancak yaz aylarında soğuk duşun sanılanın aksine zararları varmış. 

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Servet Altay, sıcak havalarda serinlemek için tercih edilen soğuk duşun kalp sağlığını olumsuz etkileyebileceğini belirtti. AA muhabirine konuşan Prof. Dr. Altay, aşırı sıcakların insan yaşamını olumsuz etkilediğine dikkat çekti. 

SOĞUK SU İLE SERİNLEME TEHLİKELİ OLABİLİR 

Sıcak havalarda vücudun ısı dengesini sağlamak amacıyla çeşitli yöntemlerin tercih edildiğini belirten Altay, bu yöntemlerden birinin de soğuk suyla duş almak olduğunu ifade etti. Ancak yaz aylarında serinlemek için soğuk duş almanın yanlış olduğunu vurgulayan Altay, vücudun ısı dengesini korumaya çalışırken damar ve kalp hastalıklarının ortaya çıkabileceğini söyledi. 

Ünlü peynir markasında mikroplastik şoku! Toplatıldı Ünlü peynir markasında mikroplastik şoku! Toplatıldı

SOĞUK DUŞUN KALP SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKİLERİ 

Soğuk duşun yararından çok zararı olduğunu belirten Altay şöyle konuştu: "Soğuk duşa ya da hızlı bir şekilde soğuk suya girmek vücudu olumsuz etkiliyor. Dolaşım bozukluğu oluyor, damarlar soğuğa bağlı spazma uğruyor. Vücudun dış tabakasındaki damarlarda olan bu durum sonucunda ani kan basıncı dengesizlikleri olabiliyor. Tansiyon düşmesi ve artmasına bağlı bayılmalar yaşanabiliyor. Aynı zamanda kalbin kendi damarlarında da bu olabiliyor. Dolayısıyla birden soğuk suya girmek kalp spazmlarına da neden olabiliyor. Çok sıcak havalarda vücudu serinletmek için soğuk suya giriyoruz ancak bunu alıştırarak yapmak gerekli. Ilık duş almak doğrusu ama soğuk suya girilecekse de bu durum yavaş yavaş olmalı." 

Editör: Nesibe Göven Atalay