Dehşet dolu anlar: Mahalleyi havaya uçuruyordu... Dehşet dolu anlar: Mahalleyi havaya uçuruyordu...

İtalya'nın Sicilya Adası'nda son günlerde artan volkanik faaliyetler, Etna Yanardağı'nda dün zirveye ulaştı. Ülkenin güneyindeki bir diğer aktif yanardağ olan Stromboli'de de volkanik patlamalar meydana geldi.

KIRMIZI ALARM VERİLDİ

İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV) tarafından yapılan açıklamada, Stromboli Yanardağı'nın püskürttüğü küllerin yaklaşık 2 kilometre yüksekliğe ulaştığı belirtildi.

G Rr C B Nf W M A Ad K F8

Başbakanlık Sivil Savunma Departmanı, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, Stromboli'deki yoğun volkanik faaliyet sebebiyle alarm seviyesinin "kırmızı" olarak belirlendiğini duyurdu.

Sivil Savunma Genel Müdürü Fabrizio Curcio, adada yaşayanların yanardağ etkilerinden korunması ve durumu izlemek için acil durum operasyon komitesini topladı.

Etna Yanardağı'nda dün gündüz saatlerinde en yüksek seviyeye ulaşan volkanik faaliyetler, kül ve duman bulutunun yaklaşık 4,5 kilometre yüksekliğe çıkmasına neden oldu. Etna'nın küllerinin Katanya kenti ve Fontanarossa Havalimanı'na ulaştığı, bu nedenle havalimanında uçuşların bu sabah itibariyle durdurulduğu açıklandı.

Editör: Süeda İlker