Birçok ülke mesai saatlerini kısaltırken ve haftada dört gün çalışma sistemi test edilirken, Yunanistan'da mesai günü sayısını beşten altıya çıkaracak bir uygulama tanıtıldı.

Geçtiğimiz yıl parlamentoda onaylanarak yürürlüğe giren bu uygulama ile haftalık 40 saatlik çalışma süresi 48 saate çıkarılıyor. 

SENDİKALARDAN TEPKİ

Yaklaşık 500 bin çalışanı temsil eden ADEDY sendikasından Akis Sotiropoulos, "Neredeyse diğer tüm medeni ülkeler haftada dört gün çalışmaya geçerken, Yunanistan tam tersini yapmaya karar veriyor" dedi. Verimliliğin artırılması için çalışanlara daha iyi koşullar sunulması gerektiğini belirten Sotiropoulos, "Üretkenlik, çalışanların yaşam kalitesinin artırılmasıyla sağlanır" ifadelerini kullandı.

Manş Denizi'nde mülteci teknesi battı: 4 can kaybı Manş Denizi'nde mülteci teknesi battı: 4 can kaybı

Emekli öğretmenler sendikası PESEK'in başkanı Grigoris Kalomoiris de, "Bu barbarca önlem temel bir sorun olan iş gücü açığını çözmeyecek ve çoğumuz bunun, hiçbir zaman iş sahibi olamayacak işsiz gençler için büyük bir adaletsizlik olduğunu düşünüyoruz" açıklamasında bulundu.

EK ÖDEME YAPILACAK

Yasa kapsamında sanayi, perakende, tarım ve bazı hizmet sektörlerinde çalışan pek çok kişi, işverenleri isterse haftada altı gün çalışmak zorunda kalacak. Altıncı gün için günlük yevmiyenin yüzde 40'ı oranında bir ek ödeme yapılacak.

Editör: Süeda İlker