Saadet Partisi GİK Üyesi Selman Esmerer, bugün yaptığı açıklama ile 3. Olağanüstü Kongre'de, Saadet Partisi Genel Başkan Adaylığından çekilmeye karar verdiğini ilan etti.

Esmerer'in yaptığı açıklama şu şekilde:

Aziz Milletimize Milli Görüşçü Dava Erlerine duyurumuzdur:

Aziz ve Asil Milletimiz,

Millî Görüş Hareketi, ülkemizin ve milletimizin tarihinden, inancından, cenk ve cihad ruhundan neşet etmiş, son yarım asırda milletimizin ve ülkemizin her alanda manevi ve maddi kalkınmasına gayret etmiş ulu bir çınar, millî bir harekettir. Millî Görüş Hareketi ahlak ve maneviyatı, imanlı gençliği, yüksek teknolojiyi, İslam Birliğini, Adil Düzeni ve daha nice büyük mücadeleyi başarmış, Siyonizmle mücadele etmiş bu ülkenin ve milletin kendi kimliği olmuş bir harekettir.

Milletimiz her dönem Hareketimizin bu duruş, gayret ve kararlılığını takdir etmiştir. Her dönem fırtınalı günlerin, fetih gereken yılların, en şiddetli yokluk günlerinin ülke ve millet nezdinde sığınağı olmuştur. Milletimiz yine yaklaşan bölgesel ve dünya genelinde yaşanan savaş, kriz ve çöküşleri her an hissetmekte ve sığınmak, birikmek ve bütün insanlık için volkan olup patlayarak yeni bir dünya kurmak üzere Millî Görüş’ü aramaktadır.

Milletimizin bu duruşu ve beklentisi bizi daha büyük azim ve gayretle çalışmaya, milletin, ülkenin ve İslam Âlemi’nin beklediği büyük mücadelenin en önünde olmaya mecbur etmektedir. Millî Görüş, milletimizin ve İslam Âlemi’nin beklentilerini asla boşa çıkarmayacaktır.

Kıymetli Millî Görüşçüler,

Millî Görüşçü kardeşlerimiz bu ülke için büyük emekler vermiş, gayretten, ahlaktan, cihattan asla geri durmamış bir topluluktur. Ülke, millet ve İslam için fedakârlık etmiş güzide bir topluluktur. Bu topluluk ile beraber olmak ve bu topluluğun kalbinde olmak büyük bir saadettir. Erbakan Hocamız ile başlayan büyük yolculuk, yine Erbakan Hocamızın ortaya koyduğu hedefler, ilkeler ve esaslar ile tertemiz olarak yürümelidir.

Kıymetli Millî Görüşçüler, 

Saadet Partisi olarak 30 Haziran'da hareketimiz için önemli bir kongreye gitmekteyiz. Bu kongrenin hareketimizin içinde bulunduğu sorunlar, krizler ve çıkmazlardan kurtulmak için büyük bir fırsat olduğunu görmekteyiz. Bu süreçte düşüncelerimizi teşkilatlarımızla paylaştık. Temel esaslara uyulmadığı konusunda uyarılar yaptık ve kliklerin parti içinde yapılandığını anlattık. 

Adayların ortaya çıkışı, dün Oğuzhan Asiltürk başkanımıza itaat etmeyenlerin, her konuda bugün ilkesiz ve usulsüz bir biçimde itaat beklemeleri ironiktir. İslam davasının savunucusu, Siyonizmle mücadelenin merkezi olan hareketimizin siyasi kanadı, Başkenti Doğu Kudüs olan iki devletli çözüme imza atarak hareketin yarım asırlık mücadelesine balta vurmuştur. Paris iklim anlaşması ve İstanbul Sözleşmesi’ne destek vererek Saadet Partisi’nin küresel siyasetin aracına dönüşmesine sebep olunmuştur. Her şey gözler önündedir. Bu hakikatleri söylemeye devam edeceğiz. Elimizden gelen bütün gayreti göstererek düzelmesi için çaba harcayacağız.

Biz partimizin ittifakların vagonu, birilerinin hedefleri için araç olmayıp, tam bağımsız lider ülke Türkiye'nin Millî siyaset merkezi olmasını arzuluyoruz.

Bu isteklerimiz davamız içindir. Bizim davamızda herkes kardeşi için yaşar. Gayemiz Allah'ın rızasını kazanmaktır, hakikati herkese ulaştırmaktır. 

Bu süre zarfında hakikati en güçlü bir biçimde, kimseyi hedef göstermeden, çözümlerimizi de ortaya koyarak anlatmaya gayret ettik. Her aşamada Yik Başkanı ve YİK üyeleri ile görüşmelerimizi sürdürdük, sorunlarımızın içinden hep beraber çıkış imkânlarını konuştuk. 

Hiç kimseyi kırmadan, hiç kimseyi öteki ilan etmeden inandığımız yolda ilerledik. Millî Görüş vazifesi olarak gördüğümüz bu adaylık süreci hakikatleri ortaya koymak, yanlışların ve yanlış kişilerin kendiliğinden ortaya çıkmasına vesile olmuştur.

Çok sayıda teşkilat mensubumuz yanımızda durmuş, destek vermiştir. Adaylık için gereken delegelerin sayısına ulaşılmış ve her biri noter huzurunda alınmıştır. Daha fazlasının da desteği yanımızda olmuştur.

Bugün artık kimse diyemez ki; bir Millî Görüşçü çıkıp hakkı söylemedi, hakikati ortaya koymadı. Kimse bunu demesin, herkes bu hakikatlerin peşinden gitsin ve takipçisi olsun diye gayret ettik. Elhamdulillah. 

Yine kimse zannetmesin ki; bu bir nefis davasıdır. Davamızın selameti için dünyalıkları bırakacak kimse kalmadı zannedilmesin. Yüksek İstişare Kurulu, teşkilat geleneği, kurumsal yapımız daha fazla zedelenmesin.
 
Her şeyi ve herkesi şahit kılarak hem hakikati söyledik, hem nefsimizden vazgeçerek, yaptığımız istişareler sonucunda 30 Haziran’da yapılacak olan 3. Olağansütü Büyük Kongremizde, Saadet Partisi Genel Başkan Adaylığı’ndan çekilmeye karar verdik. Teşkilatlarımıza ve kıymetli delegelerimize desteklerinden ötürü şükranlarımı sunuyorum.

"NEHİRDEN DENİZE BAĞIMSIZ FİLİSTİN DEVLETİ" gayreti için bütün teşkilatlarımızı maddi manevi Gazze cihadına destek olmaya, Siyonizmle mücadele gayretini artırmaya, İslam Birliği için yapılacak hizmetlere koşmaya davet ediyorum. 

Ey Milli Görüşçüler;

Millî Görüş bu ülkenin mayasıdır, ruh köküdür. 

Davaya sarılın, Allah'a sığının ve hakikatin örtülmesine izin vermeyin. 

Rabbimiz ayaklarımızı sabit kılsın.

İYİ Parti'nin kurucularından Halil Aydoğdu istifa etti İYİ Parti'nin kurucularından Halil Aydoğdu istifa etti

Editör: Eren Demir