Bakan Uraloğlu, otobüs firmalarına yönelik denetimlere ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, fahiş fiyatlı bilet satışının yanı sıra korsan ve yetki belgesiz taşımacılığın engellenmesi için sıkı denetimler gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Bayram öncesi yaşanan yoğunluk nedeniyle vatandaşların mağduriyet yaşamaması için önlemler alındığını belirten Uraloğlu, "Şehirler arası otobüs işletmeciliği yapan firmalara yönelik denetimler hızlandırıldı," dedi.

Meteoroloji'den uyarı: İstanbul için yüksek nem, 8 il için sarı kod Meteoroloji'den uyarı: İstanbul için yüksek nem, 8 il için sarı kod

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2024'ün "Emekliler Yılı" ilan edilmesiyle, şehirler arası otobüslerde emekliler için 20 indirim kampanyasına dair denetimlerin devam ettiğini aktaran Uraloğlu, Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü ekiplerinin bu denetimleri sürdürdüğünü ifade etti.

BAYRAM SONRASI DA DEVAM EDECEK

Bayram öncesi yaşanan yoğunluk nedeniyle yurt genelinde 10 günlük denetimlerde 1534 otobüs kontrol edildiğini bildiren Uraloğlu, şu bilgileri verdi: "Elektronik sistemlerden faydalanılarak yapılan denetimlere ilave olarak yolcu terminallerinde, yol kenarı ve kara yolları denetim istasyonlarında yolcu taşımaya mahsus araçlarla ilgili denetimlerimiz sürüyor. 10 günlük süre zarfında 1820 uyarı cezası ile birlikte 1 milyon 21 bin 726 liralık idari işlem uygulandı. Kurban Bayramı öncesinde ve sonrasında denetim faaliyetleri devam edecek."

Uraloğlu, elektronik bilet acentelerinin de emeklilere yüzde 20 indirim uygulamasını sağlayacaklarını belirterek, buna yönelik veri entegrasyon sürecinin Sosyal Güvenlik Kurumu ile hızlı şekilde sürdürüldüğünü ve uygulamanın 1-2 gün içinde hayata geçeceğini kaydetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı