Gezi Parkı protestolarıyla bağlantılı olarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan ve cezası onanan iş insanı Osman Kavala’nın avukatları tarafından yapılan kanun yararına yeniden yargılama talebi, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.

''HÜKÜMETE KARŞI İŞLENEN SUÇLAR'' KAPSAMINDA YER ALDI

T24'ten Murat Sabuncu'nun haberine göre kararda, hükümete karşı suçlar kapsamında değerlendirilen 312. maddeye atıfta bulunularak, "Dosya kapsamına, dayandığı gerekçeye ve mahkemenin takdirine nazaran, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin 25 Nisan 2024 tarihli ve 2024/65 değişik iş sayılı kararı aleyhine kanun yararına bozma yoluna gidilmemiştir" ifadeleri kullanıldı. Bu kararın gerekçeleri arasında, suçun mağdurunun Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olduğu ve yürütme gücüne yönelik saldırıların önlenmesi amaçlandığı vurgulandı.

Öte yandan, Osman Kavala’nın avukatları tarafından yapılan başvuruda suçun maddi unsurlarının Anayasal düzenleme ile ortadan kaldırıldığı iddiasına da yer verildi. Ancak mahkeme kararında bu iddianın yargılama sürecinde defalarca ele alındığı ve geçerliliği olmadığı belirtildi. Kararın kanun yararına bozma talebinin reddiyle sonuçlanmasında, yapılan değişikliklerin suçun mağdurunu etkilemediği ve hüküm sürecinde yeterince denetlendiği kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Özgür Özel ve Recep Tayyip Erdoğan 2 Mayıs'ta bir araya geldi. Özel'in gündeminde Kasım 2017'den beri hapiste tutulan Osman Kavala ve Gezi davası kapsamında hapiste olan Can Atalay, Çiğdem Mater, Tayfun Kahraman ve Mine Özerden vardı.

Özel, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi (AYM) kararlarının uygulanması gerektiğini söyledi, daha sonra yaptığı açıklamalarda da "Bir yol bulunsun, bu cendereden çıkılsın" dedi.

AKP Ankara Milletvekili ve Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi Türkiye Delegasyonu Başkanı Tuğrul Türkeş de bu görüşe destek verdi.

İzmir'de elektrik akımı faciası: 29 kişi hakkında gözaltı kararı İzmir'de elektrik akımı faciası: 29 kişi hakkında gözaltı kararı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise grup toplantısında Özgür Özel'i "CHP Genel Başkanı, Avrupa Parlamentosu'na ziyarete gittiğinde saati sorunca 'Sen önce Kavala'yı çıkar' yanıtını almış. Sayın Özel'in kolunda saati yok mudur? Saati sormak yerine PKK ve FETÖ'ye verilen destekleri muhatapların yüzüne vurması gerekmez miydi? Sayın Özel, saati merak ederse bana sorabilir, köstekli saatimi açar kendisiyle açık açık paylaşırım" diyerek hedef aldı.

Editör: Eren Demir