Altın fiyatlarındaki artış, hırsızlık vakalarında altın kullanımını da tetikledi. Bu sebeple Türkiye genelindeki kuyumcular, dolandırıcılık vakalarını önlemek amacıyla yeni kararlar almaya başladı.

Sinan Ateş davasında mütalaa açıklandı: Duruşma 30 Eylül'e ertelendi Sinan Ateş davasında mütalaa açıklandı: Duruşma 30 Eylül'e ertelendi

Enflasyon karşısında değerini koruma arayışında olan vatandaşların altına olan ilgisi giderek artarken, dolandırıcılık vakalarında da altının kullanımı artmaya devam ediyor.

Bu nedenle kuyumcular, kesme altın satışını büyük oranda durdurma kararı aldı.

Yeni uygulamaya göre, Türkiye genelinde kuyumcular, barkod ve seri numarası bulunmayan altınları  altınları kabul etmeyecek. Geçtiğimiz yıl yatırımcılara yüzde 80'e yakın bir getiri sağlayan altın, geçen yılın en çok kazandıran kabul etmeyecek. Bazı durumlarda barkod ve seri numarası olan altınları bile kabul etmeyen kuyumcular, kesme altınların sahte üretimine karşı önlem alıyor.

KESME ALTIN NEDİR?

Kesme altınlar genellikle gramıyla satılan ve üzerinde barkod veya seri numarası bulunmayan altın çeşidi olarak bulunuyor. Dolayısıyla, bu tür altınlar sahte olarak piyasaya sürülebiliyor ve bu durum altın yatırımcılarını mağdur edebiliyor.

Editör: Eren Demir