Cumhurbaşkanlığı atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararda; Çevre,şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, görevden affını istediği belirtildi.

Buna göre, Fahrettin Koca'dan boşalan Sağlık Bakanlığı koltuğuna İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu atandı.

Mehmet Özhaseki yerine Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı'na ise önceki Çevre Bakanı ve son yerel seçimde AK Parti'nin İBB Başkan adayı olan Murat Kurum atandı.

Ekran Alintisi

ÖZHASEKİ İSTİFASINI SOSYAL MEDYADAN DUYURDU 

1994 yılında Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı olarak başladığı siyasi kariyerine, farklı görevlerle devam eden Özhaseki, son olarak Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak hizmet verdi.

Bakan Özhaseki, istifa haberini sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Özhaseki, paylaşımında istifasının gerekçesini sağlık sorunlarına dayandırdı. 

Özhaseki, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Aziz milletimiz, uzun zaman önce; 1994 yılında Kayserili hemşehrilerimizin yoğun talebi üzerine, belediye başkanı olarak hizmet kervanına katılmıştım. Türkiye’nin zor yıllarıydı o dönemler. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı olarak devam eden bu yolculukta doğduğum şehre hizmet etmekten, her bir köşesine emek verip iz bırakmaktan derin bir manevi haz duydum. İlerleyen yıllarda çok farklı alanlarda memleket hizmetinde görev almak kader yazgımız oldu. Önce Kayseri Milletvekili sonrasında AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı ardından da Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak güzel Türkiye’mize hizmet ettim. Bu hizmet süresi boyunca Sayın Cumhurbaşkanımızla yol yürümek her daim bizim için bir onur vesilesi olmuştur. Ülkemizin başına gelen en büyük doğal afette yaraları sarmak ve yıkılan şehirlerimizi imar etmek için tarihi bir sorumluk üstlendim. Hamdolsun; geldiğimiz noktada işlerin çözümünde önemli bir mesafe alınmış oldu. Yol netleşti, yapılacak inşa ve ihya faaliyetleri adım adım belirlendi. Bugün ise; üstlendiğim bu kutlu görevi sağlık sorunlarım sebebiyle kendi dileğimle bırakmak istediğimi Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim. Aldığım görevler boyunca gece gündüz çalışarak, hiçbir dünyevi hesabın içinde olmadan Hakk’ın rızasını temin etmeyi yegane gaye edinerek çalıştım. Vicdan terazisine uygun düşmeyen bir tutum içinde olmamaya ayrı bir özen gösterdim. Ne kendimin ne de çocuklarımın boğazından haram bir lokma geçmemesine yönelik hassasiyetimi hep diri tuttum. Bundan sonraki dönemde kuracağımız aile vakfında sağlığım elverdiğince hizmet vermeye devam edeceğim. Ülkem için hayırlı olan her işe desteğim elbette sürecektir. Milletimizden haklarını helal etmelerini hususiyle dilerim. Sayın Cumhurbaşkanımıza, göstermiş olduğu güven ve teveccühleri münasebetiyle şükranlarımı arz ediyorum."

MSB duyurdu: Irak ve Suriye'nin kuzeyinde 4 terörist etkisiz MSB duyurdu: Irak ve Suriye'nin kuzeyinde 4 terörist etkisiz

Editör: Süeda İlker