Fransa'da 49,5 milyon seçmen, erken genel seçimlerin ikinci turu için bir kez daha sandığa gitti.

Trump’a yönelik suikast girişiminde 'İran' iddiası! Tahran’dan açıklama geldi Trump’a yönelik suikast girişiminde 'İran' iddiası! Tahran’dan açıklama geldi

İkinci turda sol partilerin ittifakı olan Yeni Halk Cephesi, sandıklardan birinci parti olarak çıktı. Tahminlere göre, ittifak 172 ila 192 arasında milletvekili kazanacak.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un merkez bloğunun vekil sayısının ise 150 ila 170 arasında değişmesi bekleniyor.

G R6L Sn P X I A Ar T1 H

İlk turda birinci olan aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi (RN), bu kez üçüncü sıraya geriledi.

Tahminlere göre, Ulusal Birlik Partisi 132 ila 152 arasında milletvekili çıkaracak.

Sosyalist lider Olivier Faure, “Fransa Ulusal Birlik’i reddetti. Bu, Yeni Halk Cephesi adına bir zaferdir” dedi. Fransa Başbakanı Gabriel Attal ise yarın (8 Temmuz) istifasını Emmanuel Macron’a sunacağını açıkladı.

ÜÇ KUTUPLU SEÇİM

Seçimde üç ana blok yarıştı. Merkez sağcı Cumhuriyetçiler (LR) Partisi lideri Eric Ciotti ve bazı LR adayları, aşırı sağcı Jordan Bardella'nın Ulusal Birlik Partisi (RN) ile ittifak yaptı.

Sol ve çevreci partilerin oluşturduğu Halk Cephesi İttifakı, aşırı sağın galip gelmesinden endişe edenlerin desteğini aldı.

Üçüncü blok ise Macron'un partisi Rönesans’ın, Demokrasi Hareketi (MoDem) ve Horizons (Ufuklar) partileri ile kurduğu "Cumhuriyet İçin Hep Birlikte" İttifakı oldu.

Kaynak: Politico - AP