Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) Euro Bölgesi'nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haziran ayı verilerini yayımladı. Bu kapsamda, mayıs ayında yüzde 2,6 olan yıllık enflasyon, haziran ayında bu oran yüzde 2,5'e düştü. TÜFE, haziran ayında aylık bazda yüzde 0,2 artış gösterdi.

Ticaret Bakanlığı'ndan 'güvensiz ürün' denetimi: 12,6 milyon lira ceza kesildi Ticaret Bakanlığı'ndan 'güvensiz ürün' denetimi: 12,6 milyon lira ceza kesildi

EN YÜKSEK FİYAT ARTIŞI HİZMET SEKTÖRÜNDE

Enflasyonun ana bileşenleri incelendiğinde, hizmet sektöründe yıllık fiyat artışı yüzde 4,1 ile en yüksek seviyede gerçekleşti. Onu yüzde 2,5'lik artışla gıda, alkol ve tütün ürünleri, yüzde 0,7 ile enerji dışı sanayi ürünleri ve yüzde 0,2 ile enerji ürünleri takip etti.

Euro Bölgesi'nde çekirdek enflasyon ise haziran ayında yıllık yüzde 2,9 artış gösterdi ve aylık bazda yüzde 0,3 seviyesinde ölçüldü.

AB uyumlu verilere göre, haziran ayında en yüksek enflasyon oranları Belçika'da yüzde 5,5, İspanya'da yüzde 3,5, Hırvatistan ve Hollanda'da yüzde 3,4, Avusturya'da yüzde 3,2 ve Almanya ile Fransa'da ise yüzde 2,5 olarak kaydedildi.

Editör: Süeda İlker