Adana'da feci kaza! Baraja düşen araç 4 kişilik ailenin sonu oldu Adana'da feci kaza! Baraja düşen araç 4 kişilik ailenin sonu oldu

Yeni yıl ile birlikte sürücülere yönelik kararlar devreye girerken bazı uygulamalar güncellenmeye gidilmeye devam ediliyor. Özellikle vatandaşların can güvenliğine yönelik yeni adımlar atılırken milyonlarca sürücüyü yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı.

Buna göre, eski tip ehliyetlerini yenileme süresinin tamamlandığı 31 Aralık 2024 tarihine kadar işlem yapmayan sürücülere ceza kesilecek.

Bu tarihe kadar yenileme yapmayan sürücülere 5 bin TL para cezası kesilecek.

YENİLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Ehliyet yenileme işlemleri 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren nüfus müdürlüklerinde yapılıyor. Yeni tip sürücü belgesi için ALO 199, ALO 199 Mobil Uygulama veya nvi.gov.tr adresinden randevu alınabilecek. Ehliyet değişimi için nüfus müdürlüklerinden alınacak olan randevuyla beraber gerekli belgeler ile başvurular alınacak. Ehliyet değiştirme işlemleri için yetkili kurumlar nüfus müdürlükleri olacak. Başvurular arzu edilen herhangi bir nüfus müdürlüğünde yapılabiliyor. Müracaat sonrası İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce basılan sürücü belgeleri, PTT'ye teslim edilerek yurt içinde başvuruda bulunan kişilerin adreslerine ulaştırılıyor.

Kaynak: KARAR