UEFA, 2024 Avrupa Şampiyonası (EURO 2024) son 16 turunda oynanan Avusturya-Türkiye karşılaşmasında bozkurt işareti yapan Milli futbolcu Merih Demiral’a 2 maç ceza verdi.

Bu karar, Türkiye'de büyük bir yankı uyandırdı. Tepkiler hızla artarken, Dışişleri Bakanlığı da konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada, yurt içinde ve dışındaki tüm vatandaşlara yönelik derin bir hayal kırıklığı yarattığı bildirilen karara ilişkin "Bazı Avrupa ülkelerinde yabancılara karşı ön yargılı davranma eğiliminin giderek arttığı yönündeki değerlendirmeleri güçlendirmiştir" denildi.

'VERİLEN CEZAYI ESEFLE KARŞILIYORUZ'

Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Erdoğan, Yıldız Sarayı'nın açılış töreninde konuştu: Girişler o tarihe kadar ücretsiz Erdoğan, Yıldız Sarayı'nın açılış töreninde konuştu: Girişler o tarihe kadar ücretsiz

"UEFA tarafından A Milli Futbol Takımı oyuncumuz Merih Demiral’a iki maç müsabakalardan men cezası verilmesini esefle karşılıyoruz.

Uluslararası spor karşılaşmaları toplumları ve ülkeleri birbirine yakınlaştırmak için tertip edilmektedir.

Yurt içinde ve yurt dışındaki tüm vatandaşlarımızda derin bir hayal kırıklığı yaratan bu karar, bazı Avrupa ülkelerinde yabancılara karşı ön yargılı davranma eğiliminin giderek arttığı yönündeki değerlendirmeleri güçlendirmiştir."

Kaynak: Anadolu Ajansı