Sabah tarlasına giden çiftçi şaşkına döndü: Tarlanın ortasındaki dev obruk paniğe neden oldu Sabah tarlasına giden çiftçi şaşkına döndü: Tarlanın ortasındaki dev obruk paniğe neden oldu

Orman yangınları sıcakların da etkisiyle artışa geçti. Yetkililer ise yangınlara karşı önlem almaya çalışıyor. Bu gelişmelerin ardından Bursa Valiliği'nden gelen açıklamaya göre, Bursa'da ormanlara girişi ve orman çevresinde ateş yakmayı 3 ay süreyle yasaklandı.

Bursa Valiliği’nce yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

"Orman yangınlarıyla mücadele kapsamında, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74’üncü maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9 ve 66’ncı maddeleri uyarınca Bursa ili sınırları içerisindeki ormanlık alanlara girişler 1 Temmuz– 1 Ekim 2024 tarihleri arasında yasaklanmıştır. Tabiat ve orman parklarına girişler ile Avlanma İzin Belgesi sahipleri veya av turizmi kapsamında Bakanlık görevlisi eşliğinde yapılan av organizasyonlarına katılanlar hariç, ilimizde tüm ormanlık alanlara yetkililerden başkasının girmesine müsaade edilmeyecektir. İlimizdeki piknik, mesire yerleri veya Orman Parkları işleticileri taahhütname ve sözleşme hükümlerine istinaden faaliyetlerine devam etmekle birlikte, bu alanlarda tedbir amacıyla mangal ve benzeri her türlü ateşli piknik yapmak yasaklanmıştır. Orman çevresinden veya içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak, mangal, semaver ve ateş yakmak yasaktır."

Editör: Süeda İlker