Moody’s Türkiye’nin kredi notunu iki kademe yükseltti! Moody’s Türkiye’nin kredi notunu iki kademe yükseltti!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, resmi sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulundu. Şimşek, mayıs ayında yıllık ihracatın 260 milyar dolar ile tarihi zirveye ulaştığını açıkladı.

Öte yandan, yıllık cari açığın mayıs ayında bir önceki aya göre 6 milyar dolar azalarak yaklaşık 26 milyar dolar seviyesine gerilemesinin beklendiğini belirtti.

Şimşek'in sosyal medya paylaşımı şu şekilde:

"Mayısta yıllık ihracat 260 milyar dolar ile tarihi zirvesine ulaşırken ithalat son bir yılda 29 milyar dolar azaldı. Yıllık dış ticaret açığı 35 milyar dolar iyileşerek 87 milyar dolara geriledi.

Turizmde de güçlü seyir devam ediyor, mayısta yabancı ziyaretçi sayısı yıllık yüzde 14 arttı.

Yıllık cari açığın mayısta bir önceki aya göre 6 milyar dolar iyileşerek yaklaşık 26 milyar dolar seviyesine gerilemesini bekliyoruz. İkinci çeyrek itibarıyla cari açığın milli gelire oranının yüzde 2,5’in oldukça altında gerçekleşmesini öngörüyoruz.

Gerileyen cari açık dış finansman ihtiyacını azaltacak, daha kalıcı rezerv birikimi sağlayacak, ⁠dış borcun milli gelire oranını düşürecek, finansal istikrarı daha da güçlendirecek, kredi notu artışlarının devamına zemin hazırlayacak ve hedeflerimize ulaşmamızda önemli rol oynayacaktır."

Editör: Süeda İlker