Doğan Şirketler Grubu Holding ve Alman Hubert Burda Media Group işbirliğiyle kurulan Doğan Burda Dergi Grubu, 10 milyon dolar karşılığında bir yatırım fonu grubuna satıldı.

T24'ün aktardığı habere göre, satışa ilişkin bildirim, Doğan Burda Dergi tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP'a bildirildi. Bu satışla birlikte, Aydın Doğan ve Doğan Holding, medya sektörüne olan 45 yıllık katılımlarını sonlandırmış oldu.

Yönetim tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP'a yapılan açıklamada, satışın detayları ve işlemin kapanış koşullarının Rekabet Kurumu onayının ardından tamamlanacağı belirtildi. Bu süreçte, şirketin değerleme raporuna göre Dergi Pazarlama Planlama ve Ticaret A.Ş.'nin sermayesi devredilecek.

Öte yandan, özel durum açıklamasının mevcut şartlar göz önünde bulundurularak ileri bir tarihe ertelendiği vurgulandı. Bu gelişmeyle birlikte, Aydın Doğan'ın medya sektöründeki uzun süreli varlığı sona ererken, sektördeki dönüşüm ve satın alma süreçleri de devam ediyor.

KAP’A YAPILAN AÇIKLAMA

Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Çağlar Göğüş'ün, Genel Müdürlük/İcra Kurulu Başkanlığı'nı Cem Başar'ın yaptığı Doğan Burda Dergi Grubu'ndan KAP'a yapılan açıklama şöyle:

Meteoroloji'den kritik uyarı: Afrika sıcakları Türkiye'yi kavuracak! Meteoroloji'den kritik uyarı: Afrika sıcakları Türkiye'yi kavuracak!

"Şirketimizin 19.559.175 Türk Lirası ödenmiş sermayesinde; Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.'nin (Doğan Holding) sahip olduğu % 38,22 oranındaki pay (7.474.920 adet pay) ve Burda GmbH'ın sahip olduğu % 38,09 oranındaki pay (7.449.670 adet pay) olmak üzere toplam % 76,30 oranındaki payın (14.924.590 adet pay); Alt Capital Holding A.Ş. (4.791.998 adet DOBUR payı), Re-Pie Portföy Yönetimi A.Ş. Altun Capital Girişim Sermayesi Yatırım Fonu (3.422.856 adet DOBUR payı), Re-Pie Yatırım Holding A.Ş. (5.476.569 adet DOBUR payı) ve Re-Pie Portföy Yönetimi A.Ş.'ye (1.233.167 adet DOBUR payı) (Alıcılar) yapılan pazarlıklar neticesinde, bazı uyarlamalara tabi olarak toplamda 10.000.000 Amerikan Doları bedel (Satış Bedeli) ile satılmasına (İşlem) yönelik olarak Doğan Holding ve Burda GmbH ile Alıcılar arasında 08/07/2024 tarihli ‘Pay Devir Sözleşmesi' akdedilmiştir.

Mezkûr ‘Pay Devir Sözleşmesi'ne istinaden; Doğan Holding'in % 56 ve Burda GmbH'ın % 44 oranında pay sahibi olduğu Dergi Pazarlama Planlama ve Ticaret A.Ş. sermayesini temsil eden tüm payların, değerleme raporunda takdir edilecek değere göre Şirketimize devredilmesi hedeflenmektedir.

İşlem'in, Rekabet Kurumu'na yapılacak bildirim de dâhil olmak ve fakat bunlarla sınırlı olmamak üzere, tüm kapanış koşullarının yerine getirildiğinin anlaşılması durumunda tamamlanacağı öngörülmektedir.

Söz konusu payların satışına yönelik olarak yapılabilecek bir özel durum açıklamasının Şirketimizin meşru çıkarlarına zarar verebileceği dikkate alınarak açıklama yapılması ertelenmiştir.

Pay sahiplerimize ve kamuoyuna saygılarımızla duyurulur."

Kaynak: T24